Профил
Технически университет във Варна е създаден през 1962 г. с Постановление на Министерския съвет на НР България и Указ на Народното събрание.
Новото висше учебно заведение трябва да осигури инженери за корабостроенето, транспорта, машиностроенето, електроенергетиката и комуникационната техника, необходими за развиващите се в Североизточна България индустриални комплекси в областта на химията, корабостроенето и кораборемонта, двигателостроенето, транспорта, електроенергетиката, електрониката и съобщенията.
МЕИ-Варна
Първоначално университетът се създава под името Машинно-електротехнически институт (МЕИ-Варна) с три факултета: Машиностроителен, Електротехнически и Корабостроителен. Първият прием на студенти в МЕИ-Варна е през учебната 1963/64 г. по следните специалности: Двигатели с вътрешно горене, Корабни машини и механизми, Корабостроене, Технология на машиностроенето, Електрически машини и апарати, Радиотехника, Далекосъобщителна техника, Автоматика и телемеханика и Автоматизация на производството.
Със създаването на МЕИ-Варна на практика е възстановен Техническият факултет към Държавния университет „Свети Кирил Славянобългарски“ гр. Варна, официално отворил врати на 18 август 1945 г. Техническият факултет е имал следните отдели: машиностроителен, корабостроителен, електротехнически, строително-архитектурен и индустриална химия.
С промените в обществено-политическия живот в България през този период, факултетът, както и университетът, претърпяват значителни реформи. Така през 1958 г. се дипломират последните инженери-корабостроители, обучавани в Техническия факултет.
Първите преподаватели в МЕИ-Варна само допреди няколко години са обучавали студенти в Техническия факултет или са негови възпитаници. Заради това се смята, че МЕИ-Варна е правоприемник на Техническия факултет към Варненския държавен университет.
Технически университет-Варна
През годините на своето съществуване МЕИ-Варна от малък институт, подготвящ инженерни кадри с регионално значение, се превръща в Технически университет с национално значение, провеждащ обучение на студенти по 23 специалности. За 40-годишния период на дейност на ТУ-Варна са дипломирани 28976 специалисти с висше образование в областта на „Технически науки“, „Природни науки, математика и информатика“, „Социални, стопански и правни науки“ и „Педагогически науки в направление Техника и технологии“.
В настоящия момент структурата на ТУ-Варна включва 4 факултета и 2 колежа и един департамент:
- Машинно-технологичен факултет
- Корабостроителен факултет
- Електротехнически факултет
- Факултет по изчислителна техника и автоматизация
- Колеж в структурата на ТУ – Варна
- Добруджански технологичен колеж
- Департамен МФЕО
Специалности
- Автоматика, информационни и управляващи компютърни системи (АИУКС)
- Автомобилна електроника – Интелигентни транспортни системи (ИТС)
- Автомобилна техника (АТ)
- Агрономство (А)
- Биомедицинска електроника (БМЕ)
- Възобновяеми енергийни източници (ВЕИ)
- Електроенергетика (ЕЕ)
- Електроника (Е)
- Електрообзавеждане на кораба (ЕОК)
- Електроснабдяване и електрообзавеждане (ЕСЕО)
- Електротехника и електротехнологии (ЕТЕТ)
- Защита на населението при бедствия и аварии (ЗНБА)
- Изкуствен интелект (ИИ)
- Индустриален дизайн (ИД)
- Индустриален мениджмънт (ИМ)
- Инженерна екология (ИЕ)
- Информационни и комуникационни технологии (ИКТ)
- Киберсигурност (КС)
- Компютъризирани технологии в машиностроенето (КТМ)
- Компютърни системи и технологии (КСТ)
- Корабни машини и механизми (КММ)
- Корабоводене (КВ)
- Корабостроене и морска техника (КМТ)
- Логистика на водния транспорт (ЛВТ)
- Машиностроителна техника и технологии (МТТ)
- Производствен инженеринг (ПИ)
- Роботика и мехатроника (РМ)
- Софтуерни и интернет технологии (СИТ)
- Социален мениджмънт (СМ)
- Строителен мениджмънт (СтМ)
- Технологично предприемачество и иновации (ТПИ)
- Топлотехника и инвестиционно проектиране (ТИП)
- Транспортна техника и технологии (ТТТ)
Прием 2022/2023г.
График за прием на кандидат-студенти в ТУ-Варна | |
---|---|
Втори етап на приемане на студенти | |
1. Приемане на кандидатстудентски документи в ТУ – Варна | 26.05.2022 – 24.06.2022 |
2. Обявяване на класирането | 29.06.2022 |
3. Записване | 30.06.2022 – 06.07.2022 |
Online кандидатстване в ТУ-Варна
Можете да кандидатствате бързо и удобно в няколко лесни стъпки през нашата online платформа!
Необходими документи, които да прикачите в online платформата:
- Диплома за средно образование или Удостоверение за завършен първи гимназиален етап (издава се от училището, в което се обучава кандидатът)
- Само за кандидатстващите за специалност „Корабоводене“ – Медицинско удостоверение, издадено от едно от лечебните заведения, заведени в регистъра, поддържан от ИА „Морска администрация“, съгласно Наредба Н-11 от 30.04.2014г. за определяне на изискванията за здравословна годност на морските лица в Република България: Списък на лекарите, оправомощени да дават заключение от медицински преглед и да удостоверяват здравословната годност на морските лица – за спец. Корабоводене
Кандидатстване на място в ТУ-Варна
Можете да подадете документи за кандидатстване на място в Центъра за Кандидатстудентски прием в ТУ – Варна, Машинно-технологичен факултет, всеки работен ден от 08:00 до 16:30 часа
Необходими документи за кандидатстване в ТУ – Варна:
- Диплома за средно образование или Удостоверение за завършен първи гимназиален етап (издава се от училището, в което се обучава кандидатът)
- Само за кандидатстващите за специалност „Корабоводене“ – Медицинско удостоверение, издадено от едно от лечебните заведения, заведени в регистъра, поддържан от ИА „Морска администрация“, съгласно Наредба Н-11 от 30.04.2014г. за определяне на изискванията за здравословна годност на морските лица в Република България: Списък на лекарите, оправомощени да дават заключение от медицински преглед и да удостоверяват здравословната годност на морските лица – за спец. Корабоводене
- Такса за обработка на кандидатстудентски документи – 12 лева
- Такса за провеждане на електронен кандидатстудентски тест – 30 лева
- Такса за участие в кандидатстудентски прием с оценка от ДЗИ – 25 лева
Таксите могат да бъдат заплатени с кредитна или дебитна карта на място в Офиса на КСП или да се внесат в брой в произволна банка или удобен офис на EasyPay по сметката на ТУ – Варна:
„Обединена българска банка“ – АД
IBAN: BG33 UBBS 8002 3116 0003 10
BIC: UBBSBGSF
Титуляр: Технически университет – Варна
Във вносната бележка за „задължено лице“ се изписва името – собствено, бащино и фамилно и ЕГН на студента. За „основание на плащане“ се изписва „семестриална такса, специалност и форма на обучение“. ( Ако плащате по банков път, задължително трябва да предоставите документ с платената такса или го изпратете на адрес: ksp@tu-varna.bg)
Карта
Sorry, no records were found. Please adjust your search criteria and try again.
Sorry, unable to load the Maps API.