Профил
История
Началото на светското образование в гр.Игнатиево (с.Руслар до 1934г.) се полага през 1879г., когато в селото се преселили 35 семейства от Източна Тракия и 25 семейства от близкото с.Карагюр. преселниците тракийци изпратили молба до правителството, което им дало разрешение да отсекат безплатно дървен материал от държавната гора „Камчия”. През 1881г. с докарания материал направили малка постройка с две помещения – едното било определено за обучение на учениците, а другото за параклис. Училище построяват през 1883г. с отпуснати от държавата дървен материал и 1000лв.
За първи учител (1883г.) бил назначен Стоян Попов от селото, който учителствал 2 години. След него дошъл Димитър Ангелов (тракиец от селото) с месечна заплата 1400 лв. Той работил като учител 22г.
На 19 септември 1889г. се открива втора паралелка от училището в новата махала „Карапор”, където се обучава първо и второ отделение от учителя Атанас Иванов, местен човек.
През 1919г. е открита и прогимназия. За нейните нужди през 1920г. е построена сградата на т.н. „Попско училище” с три класни стаи. Същата година в махала „Карагюр” е открита нова паралелка, настанена в здание, наето от Продан Стоилов.
С откриване на прогимназията и новата паралелка в махалата, учителският колектив вече наброява 8 души. Тук учат деца и от с.Аксаково, с.Доброглед, с.Припек, с.Слънчево и др. Нараства броят на учениците и съществуващите учебни помещения се оказват тесни за учениците. През 1930г. се взема решение за построяване на ново училище в с.Руслар и махала „Карагюр”. Така на 15 юни тържествено се полага основния камък на новото училище. На 12 ноември 1930г. започва да работи новото училище в махалата, с две класни стаи. Малко по – късно, на 13 декември 1930г., е открито и централното училище, с пет класни стаи. В него се сливат под едно управление началното училище и прогимназията.
В периода 1951 – 1980Г (до 1958 директор е Карамфил Карамфилов, до 1980г. директор е Камен Барбазов) училището е център на живота в селото. Организира се курсове за ограмотяване на възрастни и вечерно училище за младежи. Извършена е цялостна реконструкция на материалната база, оборудвана е кухня и столова в приземния етаж, създаден е физкултурен салон и редица работилници. Всички класни стаи са преустроени и оборудвани за кабинети по отделните учебни предмети. За първи път в страната е въведено кабинетно обучение.
В навечерието на 100-годишния юбилей на училището е построено новото училище, което действа и сега. То е на четири етажа, с оборудвани кабинети по учебните предмети, класни стаи, 3 физкултурни салона, лекарски кабинет, работилница, кухня и столова.
От 7.07.2009г. основно училище „Св.Св.Кирил и Методий” е преобразувано в средно общообразователно училище „Св.Св.Кирил и Методий”.
От 2009/2010 учебна година се реализира прием след завършен 6 клас за специалността „Работник в заведенията за хранене и развлечения”. През 2010/2011 учебна година е приет първият випуск от гимназиалната степен на обучение. Учениците са приети в девети клас в специалността „Готвач”.
Върви, народе възродени, към светла бъднина върви, с книжовността, таз сила нова, съдбините си поднови!
ПРИЕМ В ПРЕДУЧИЛИЩНА ПОДГОТОВКА (5г. и 6г.)
Необходими документи:
- заявление за прием в подготвителен клас (попълва се по образец на училището)
- копие на акта за раждане на детето
ПРИЕМ В ПЪРВИ КЛАС
Необходими документи:
- заявление за прием в първи клас (попълва се по образец на училището)
- удостоверение за завършен подготвителен клас
- копие на акта за раждане на детето
ПРИЕМ В 8 КЛАС
В определените от Министерството срокове се подават следните документи за кандидатстване
по професия Готвач
специалност Производство на кулинарни изделия и напитки
- заявление за прием (попълва се по образец на училището)
- свидетелство за завършено основно образование
- медицинско свидетелство (получава се от личния лекар)
След успешно положени държавни изпити учениците получават
втора професионална квалификационна степен по професия Готвач.
Карта
Sorry, no records were found. Please adjust your search criteria and try again.
Sorry, unable to load the Maps API.