Профил
В края на XVIII в. е създадено новото поселение на мястото, където днес е градът ни, в района на сегашната ни църква. Жителите на Новоселци постепенно се заселват наоколо, като до
Освобождението всички вече живеят в новото селище, а старото запустява. Преименуването на селото през 1950 г. е свързано с кончината на писателя Елин Пелин на 03.12.1949 г. Проведено е допитване до населението на село Новоселци за преименуване в село Елин Пелин и с Указ 141/25.03.1950 г. Народното събрание утвърждава резултатите от това допитване и селото приема името на твореца. А десет години по-късно на 2 февруари 1960 г. е обнародван Указ 38 на Народното събрание за признаването на село Елин Пелин за град.
Община Елин Пелин е класифицирана като община с потенциал за развитие на селски туризъм.
На територията на община Елин Пелин работят няколко хотела с общо 50 легла, къщи за гости и частни квартира с още легла за настаняване. В град Елин Пелин е на разположение легловата база на хотел „Гайдарец“, хотел „Димоли“, хотел „Парадайс“ и други. Вижте всички възможности за настаняване на територията на община Елин Пелин може да видите в нашия Каталог на бизнеса на адрес: http://map.elinpelin.org/, като посетите секция „Хотели“ и секция „Къщи за гости“.
В град Елин Пелин функционира музейна сбирка към НЧ „Елин Пелин 1896“, събрала ценни исторически, археологически и етнографски експонати от района.
Елинпелинският край е едно от най-запазените средища на шопската етнокултурна общност. Традициите на местното население намират своята ежегодна изява на Шопския празник в град Елин Пелин, който се провежда от 1970 г. около църковния празник „Свети Дух“.
На територията на общината са разположени язовир „Огняново“ с обем от 32 млн. куб. м и микроязовир „Тараторското“ над село Габра с обем около 5 млн. куб. м. Язовир Огняново създава отлични предпоставки за развитие на водни и водомоторни спортове. Възможности за ловен туризъм представят ловните стопанства “Арамлиец” и ДДивС “Витиня”.
В общината има три геотермални извора. Със статут от държавно значение е изворът в село Равно поле и чрез инвестиционо намерение в момента се изгражда балнеоложки център. Другите два извора са в село Елешница – „Топлика“, и близо до град Елин Пелин, където сондажът е замразен.
„Св. София“ голф клуб и СПА, село Равно поле
„Св. София“ голф клуб и СПА е най-близкият голф клуб до София – само на 20 минути от центъра на столицата. Той предлага уникална комбинация от модерно голф игрище, стилен ресторант и СПА център. Голф игрището е първото сертифицирано игрище в България с официален рейтинг от Европейската голф асоциация. 18-те дупки са по дизайн на легендата в голфа Пол МакГинли. Клубът разполага с Голф академия, която включва драйвинг рейндж, учебни тренажори, учебно игрище с 2 дупки, видеосистеми за компютърен анализ.
СПА центърът включва финландска сауна, билкова сауна, парна баня, душ на удоволствията, ледена стая, релакс зона, фитнес и басейн. Басейнът е с минерална вода и разполага с вътрешна и външна част.
Паметници на културата:
Паметниците на културата, разположени на територията на общината са около 85 на брой.
През територията на общината минава тъй нареченият Траянов друм от II век. До с. Лесново, край римския път (III век) се е намирала голяма пътна станция, наречена Бурагара (среща се и като Бугарака). Югозападно от гр. Елин Пелин са открити и проучени от останки от крайпътна стражева кула (стражница) с прилежащо към нея малко селище (IV век). Пак там са намерени останки и от създадено по-късно славянско селище. На три километра южно от с. Нови хан се намират слабо запазени руини от тракийско селище с крепостна стена. На няколко места в западна посока от селото има останки от римски селища.
Карта
Sorry, no records were found. Please adjust your search criteria and try again.
Sorry, unable to load the Maps API.