Профил
Община Драгоман се намира в Западна България и е една от съставните общини на Софийска област. Общината има 34 населени места с общо население 5 362 жители (01.02.11 година).
Разположена е непосредствено по протежение на западната граница на България на около 36 км западно от София и 15 км. от Република Сърбия. Територия на общината се пресича от международен път Е-80, свързващ Западна Европа и Близкия изток. Транспортните връзки между различни населени
места са осигурени с железопътен и автобусен транспорт. На територията на общината се намират граничен пункт Калотина, митническа служба и ЖП гара Драгоман.
Забележителните природни обекти – Карстов комплекс ”Драгоманско блато” и изключителното културно-историческо наследство – “Малката Света гора” на Балканския полуостров, определят региона като особено значим не само в национален, но и в Европейски мащаб. Високите скали и карстовите форми и образувания привличат планинари, парапланеристи и спеологисти, а неизучени
области в региона представляват интерес за археолози и ботаници. В красивата природа и почти девствената природа има добри условия община Драгоман да се превърне в привлекателен център за планински туризъм.
На територията на община Драгоман съществува едно училище, една детска ясла и една детска градина с филиал в с. Габер.
На 01.09.1921 година се открива за първи път прогимназия на гара Драгоман. Това се налага от увеличаване на селището, поради заселването на бежанци след сръбската окупация на Цариброд и преместването на митницата в Драгоман. Училището е трикласно и се посещава в частната къща на Милан Аначков. През 1931 година то става районна прогимназия.
От 1994 година в училището се въвежда предпрофесионална подготовка, по която се подготвят два випуска по специалностите банково дело и митническо комисионерство. През 2004 година в СОУ Христо Ботев е въведена паралелка с технологичен профил – туризъм. Към момента в училището се обучават 323 ученика.
Целодневна детска градина Радост -гр. Драгоман
На първия етаж в сградата на тогавашния съвет през 1962 година започва работа първата ЦДГ в гр.Драгоман с директор Тотка Йончева.Четири години по късно през юни 1966г. детската градина се изнася в нова сграда направена за детска ясла с директор Т.Каралеева. От 01.02.1975 година започва да функционира пълноценно новопостроената сграда на ул.Три уши №3, с първи директор Милка Китова.
Детска ясла Здравец е построена през 1963 година и е с капацитет 50 деца. Сградата е разположена върху дворно място от 3 дка. Към момента в нея функционира една група с 20 деца.Идеята е персонала в детското заведение да се грижи за децата целогодишно чрез традиционни и модерни методи за възпитание и обучение.
Детска ясла Здравец осигурява на децата:
- грижи през цялата година без ваканция;
- хранене – две закуски и обяд по изготвено от диетолог меню, собствена кухня;
- просторна занималня, спално помещение, помещение за хранене;
- обширен, богато озеленен двор с площадки за игри и разходки;
- медицински персонал, три мед. сестри – осигуряват грижи за здравето на децата.
На територията на общината функционират 7 читалища:
- НЧ“Драгоман 1925 “ – гр. Драгоман,
- НЧ „Христо Ботев 1925“ – с. Габер,
- НЧ“Самообразование“ – с. Голямо Малово,
- НЧ“Пробуда“ – с. Калотина
- НЧ „Селска пробуда“ – с. Несла,
- НЧ „Мелдия 2012“ – гр. Драгоман ,
- НЧ „Бурел 2013“ -с. Ялботина.
Предприятия
На територията на общината съществуват следните предприятия:
• “Драгоман – ЕЛ” ЕООД за производство на електромери
• Мина “Бели брег” в село Габер за добив на въглища
• “Минна компания” ЕООД в село Габер за преработка на стари автомобилни гуми.
• „Контактни елементи“ АД е фирма за производство на електроконтакти и сребърни припои, ПОК-40, ПОК-60, калаени и цинкови аноди.
Карта
Sorry, no records were found. Please adjust your search criteria and try again.
Sorry, unable to load the Maps API.