Профил
Географско положение
Oбщина Борово е разположена в началото на североизточната част на Дунавската равнина. На запад и на юг граничи с общините Ценово и Бяла, а на североизток и изток с общините Иваново и Две Могили. На север достига до брега на река Дунав.
В административно отношение общината е част от област Русе, а за целите на регионалното развитие тя е включена в обхвата на Северния централен планов район. Общинският център – гр. Борово отстои на 43 км. югозападно от областния център – гр.Русе.
Територията на общината заема площ от 245,3 км2, което е малко повече от 0,222% от територията на страната.
От общо заетата площ:
– 74,44% е селскостопански фонд;
– 15,17% е горски фонд;
– 4,48% са населени места;
– 5,91% са пътища, водни площи и др.
По форми на собственост територията на общината е разпределена както следва:
– частна собственост – 58,13%;
– държавна собственост – 17,94%;
– общинска собственост – 13,17%;
– собственост на юридически лица – 10,76%.
Икономика:
Изминаващата 2011 г. е най-тежката година по отношение равнището на заетост в общинския център за времето след 1989 г.
Стабилните равнища на заетост в Борово, ниските нива на безработица, концентрацията на най-висок дял работоспособно население в рамките на общината останаха в миналото. В момента Борово е с най-висок брой безработни лица – 195 сред останалите населени места в общината. Негативна тендеция е, че на пазара на труда излизат предимно хора със средно образование, с професионална квалификация и дългогодишен професионален опит. Тя е последица от факта, че през изминалите години много фирми преустановиха или преструктурираха своята дейност.
Все по-изразителна става и тенденцията, че за същински пазар на работната сила в Община Борово и в частност в град Борово не може да се говори. Той е свит, неактивен и поради това има дългосрочен негативен ефект не само по отношение на възпроизводството на работната сила, но и по отношение на засилване на процесите на обезлюдяване на населените места от общината.
На територията на общината развиват дейност следните фирми:
– “Червен 2000” АД;
– “ТИМ” ООД;
– ПТК “Елкон “;
– ЕТ ”Пламен Пенчев”;
– “Спирала” ЕООД ;
– “Икон” ЕООД;
– ”БороИмпекс” ЕООД.
Туризъм:
Туризмът е приоритетен отрасъл на българската икономика със сериозен потенциал за развитие. През последните години значението на туризма за социално-икономическото развитие на страната и неговият дял в БВП непрекъснато нарастват.
Община Борово е включена в Националния списък на общините с потенциал за развитие на селски туризъм. Природно-климатичните и културно-историческите дадености на общината са предпоставка за развитието на туристическия отрасъл в местната икономика. Общината разполага с потенциал, който дава възможност за развитие на различните видове туризъм – селски, културен, ловен, риболовен, познавателен, екотуризъм и др.
В землището на град Борово в началото на 90-те години е открита тракийска гробница /по данни на археолозите от Историческия музей в Русе, на Балканския полуостров има само три такива гробници/.
Интерес представлява църквата «Св. Иван Рилски» в с. Брестовица, обявена за паметник на културата с национално значение. Не по-малко интересни и със собствена история са църквите в селата Екзарх Йосиф, Горно Абланово и Батин, строени в средата на ХІХ в, те биха били интересен обект за посещение. Интерес би представлявала възстановка на щаба на руската армия през Руско-турската война в село Брестовица. Това ще бъде атракцион, който ще носи приходи, но и твърде скъп за изпълнение. Може би, за да се
реализира такава идея, ще е необходимо да се разработи проект или да се търси частен инвеститор.
Живописният бряг на река Дунав при с. Батин дава чудесни възможности за релакс и за спортен риболов. Остров Батин също е с възможности за развитие на лов и риболов.
Най-голямата и значима част от културно-историческото наследство на община Борово несъмнено е откритото през 1974 г. Боровско съкровище от средата на IV в. пр.н.е., т.е. времето на Одриския цар Котис I. Община Борово вече разработи проект по мярка 313 на ПРСР, в който е заложено изработването и експонирането в местния музей на реплика от Боровското сребърно тракийско съкровище от ІV в. пр. Хр.
До началото на този мандат извършеното в областта на туризма се изразява в приемане на Програма за развитие на туризма в Община Борово 2011 – 2014 г. и нереализиран проект по мярка 313 от ПРСР. Сегашното състояние на туризма в общината е крайно незадоволително, налице са и съществени проблеми, най-важните от които, липса на места за настаняване. На територията на община Борово има един туристически обект – хижа “Брестовица” с капацитет 60 легла, две зали и кухненски блок. Други туристически или хотелски обекти липсват. Липсват и квалифицирани кадри, както изпълнителски, така и мениджърски за работа в системата на туризма. Все още не са изградени и “атракциите”, които биха привличали туристи в общината.
Общинският план за развитие за периода 2007-2013 г. на община Борово посочва условията за успешното развитие на туристическата индустрия – необходимост от инвестиции и обединяване на усилията за създаването на цялостен конкурентноспособен туристически продукт в общината – подходяща туристическа инфраструктура, достатъчна леглова база, квалифициран персонал, реклама на туристическите възможности на общината и повишаване качеството на предлаганите туристически услуги.
Още преди приемане на тази програма настоящото ръководство предприе мерки за действие в областта на туризма. В раздел «Туризъм» в сайта на Община Борово се обособиха отделни страници за всички природни и исторически забележителности на общината. Някои от страниците са в процес на разработка, разделът ще бъде допълнен с нови страници.
Община Борово разработи и кандидатства с проект «Експониране на етнографското, културното и природното наследство» по мярка 313 на ПРСР. Интегрираният селски туризъм има бъдеще в Община Борово и създаването на такъв отрасъл ще бъде една от основните задачи на настоящото общинско ръководство.
Най-големият шанс за развитие на туризма в община Борово е за развитие на селския туризъм. Селският туризъм като почивка в селска местност не е само мода, а необходимост предвид замърсяването на природната среда, динамичният и напрегнат ритъм на живот в градовете, което естествено подтиква хората към търсене на спокойствие и отмора сред чиста природна среда и по-усамотени места. Общината притежава необходимите природни дадености за развитие на такъв тип туризъм.
На територията на Община Борово функционира туристическо дружество «Белите брези».
Забележителности
– Сребърно съкровище
– Гробница от ІV в. пр. Хр.
– Църква в село Брестовица
– Църква в село Горно Абланово
– Батин – тракийско селище, средновековна крепост
– Екзарх Йосиф – зоокът и етнографски музей
– Обретеник – паметници и етнографски музей
– Волово – войнишки паметник
Карта
Sorry, no records were found. Please adjust your search criteria and try again.
Sorry, unable to load the Maps API.