Профил
Народно читалище Съгласие-1907 село Новачене е действащо с развиваща дейност.
Читалището е основано на 24.02.1907 година.
За своята активна дейност е наградено с орден „Кирил и Методий” I степен, юбилеен медал 1300 години България за народополезна дейност. Спечелило е множествено медали и грамоти с изявите и участията на съществуващи колективи, както уважението и любовта на публиката, която е най – голямата награда.
През 1976 година е открита новата читалищна сграда, където то се помещава и до днес. Тя е голяма и с внушителен вид, разполага с голям салон, който побира 420 човека, Лекционна зала с 160 места, репетиционна зала за танцов състав, репетиционна зала за музикални и певчески дейности. Към читалището функционира библиотека, чиито първи стъпки са направени още с учредяването му през 1907 година.
Първите изяви на новоучреденото през 1907 година Читалище Съгласие е театралната дейност. Група ентусиасти из средата на учителството и местните жители подготвят и представят „Многострадалната Геновева”. По късно при голям успех за изиграни пиесите: „Зидари”, „Свекърва”, „Всички си приличат”, „Снаха”, „Татул”, „Нонкина любов”, „Тамара” и много други, чието представяне е било на високо художествено ниво. Съществувал е и детски музикален кръжок, естраден оркестър създаден през 1967 година, през 1978 година се учредява фото – кино кръжок, танцов състав и смесен хор от 80 човека.
През последните години Новачене се е превърнал в център на възраждане и популяризиране на българския фолклор, и място за изява на таланта. „Празници Новачене” се провеждат ежегодно на открита сцена пред сградата на Читалище Съгласие и събират колективи както от Плевенска област, така и от всички краища на страната ни. Всичко започва през пролетта на 1994 година, когато НЧ „Съгласие – 1907” и кметство – с.Новачене съвместно с Фондация „Гергьовско веселие” – гр.Плевен организират народно веселие под наслов „Гергьовски празник – Новачене’94”. От 1994 г. до 1999 г. традиционните фолклорни празници имат конкурсен характер. От 1999 г. до сега фолклорните празници продължават да се провеждат, но без статут на конкурс. През годините на празниците са взели участие множество колективи и изпълнители като: Севдалина и Валентин Спасови, Панайот Панайотов, Нелина, Веселин Маринов, оркестър „Хоро”, фолклорна група от Хуарте – Памплона – Испания, Образцов детски ансамбъл „Нуферул” – Република Молдова, гости от с. Излаз – Румъния, Поли Паскова, Райко Кирилов, Гуна Иванова, Тодор Върбанов, Фамилия „Тоника”, „Северняшки ансамбъл” гр.Плевен, оркестър „Плам” – Русе, танцови състави от: гр.Априлци, гр.Ловеч, гр.Плевен, с.Санадиново, с.Дебово, гр.Никопол и други.
Читалище Съгласие не веднъж е било притегателен център за всички ония, млади и стари, които не жалят сили и време, за да раздават частица от себе си на останалите. Към момента към него съществуват Естраден оркестър „Експеримент”, Смесена певческа група „Колорит” за изпълнения на народни и стари градски песни, Лазарска група и Коледарска група. Всички те вземат активно участие в културния живот на селото, разнообразяват го и допринасят за неговото развитие и обогатяване. Имат изяви не само на местно ниво, а и по цялата страна – гр.Априлци, с.Шкорпиловци(обл.Варна), гр.Обзор, с.Черни вит, гр.Сухиндол, гр.Свищов, гр.Белене, гр.София, Румъния – гр.Миовене и с.Излаз и други.
В читалището се организират концерти посветени на националните празници на страната ни, чествания, презентации и стенд табла за паметни дати съпътстващи историята ни и личностите дали приноса си, за да съществува нашата държава и до днес, да опазим и съхраним традициите. Организират се мероприятия и веселби за жителите на селото ни като: Коледен бал, Пролетен бал, Ден на християнското семейство, Бабин ден, Празника на детето – 1 юни и др.
От първостепенна важност за Читалището е да продължим да съхраняваме и пазим богатите български традиции, защото читалищната дейност е тази, която формира и откроява националната ни идентичност.
Информация за библиотеката към Н.Ч. „Съгласие-1907“ с. Новачене:
В момента библиотечният фонд наброява 13 175 библиотечни единици. Библиотеката разполага с читалня за възрастни и читалня за деца като в нея са помещават 5 броя напълно оборудвани компютри с изградена интернет връзка, мултифункционален принтер и мултимедия спечелени по програма „Глобални библиотеки” през 2011 година.
Карта
Sorry, no records were found. Please adjust your search criteria and try again.
Sorry, unable to load the Maps API.